Keratokonus Nedir?

Keratokonus Nedir?

300
0
PAYLAŞ

Geçen sene YGS zamanı gözümün bozulduğu şüphesiyle doktorun bu hastalığı bende keşfettiği hastalık türü. Peki Keratokonus Nedir?


KERATOKONUS

Keratokonus gözün saydam tabakasının yani korneanın ilerleyici miyop ve astigmat ile birlikte incelmesi ve sivrileşmesiyle oluşan bir hastalıktır. Biraz illet hastalık diyebiliriz.

Hastalar, çoğunlukla ergenlik döneminde başlayan hastalıktan ancak 20’li yaşlara haberdar olurlar. Aynı benim gibi. Hastalık 20–40 yaş arasında ilerleme gösterir ve 40’lı yaşlardan sonra durağan döneme girer. Kornea gözün çok ehemmiyetli bir bölümüdür. Işık, göze kornea aracılığıyla girer. Kornea ışınları kırarak veya odaklayarak net görmemizi sağlar. Keratokonusta korneanın şekli değişir ve görme bozulur. Keratokonus araba kullanma, bilgisayarda yazı yazma, televizyon izleme veya okuma gibi kimi faaliyetleri güçleştirebilir. 

Keratokonusun Sebepleri Nelerdir?

Keratokonus hastalığının nedeni tam olarak bilinememekle beraber, gelişiminde genetik ve mekanik travmalar en ehemmiyetli rolü oynar. Gözün ovalanması, sert kontakt lens kullanımı gibi etrafsal etmenler ve genetik yatkınlığı olan kişilerde bu hastalığın ilerlemesine kapı aralayabilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

  • Gözde daimi alerji veya kaşıntı olması (hafif göz irritasyonu)
  • Devamlı ilerleyen miyopi ve astigmatın olması
  • Gözlüğe karşın net görememek
  • Işığa hassasiyetin artması
  • Göz kamaşması

Bu belirtiler keratokonus hastalığı rizikosunun yüksek oranda olduğunun habercisidir. Bu gibi vaziyetlerde uzman bir hekime kontrol olmakta fayda vardır. Zira keratokonus hastalığının erken tanı ve rehabilitasyonu, ileride ortaya çıkabilecek ciddi görme meselelerinin önlenmesi açısından büyük ehemmiyet taşır.
Keratokonusta iki problem asaldır;
  • Görmede azalma: Görmeyi artırmak için önce kontakt lensdenenir. Hastalık ilerleyici izliyorsa stabilize edip kontakt lens uygulanmalıdır. Şayet hasta kontakt lens kullanamıyorsa halka rehabilitasyonu, topolazer veya göz içi kontakt lens rehabilitasyonları yapılır.
  • Hastalıkta ilerleme: İlerlemeyi durdurmak için CCL (Corneal Cross-Linking) ve halka rehabilitasyonu uygulanır. Bu rehabilitasyon görmeyi artırmaz, yalnızca hastalığın ilerlemesini durdurur.
CCL tedavisini sağ gözüme kendim yaptırdım deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Takipte kalın.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK