PAYLAŞ
Google’a girdiniz ve ‘’internetten nasıl para kazanabilirim?’’ tümcesini arattınız.. Bir vesile ile benim bloguma ulaşım sağladınız. Bu yazım da sizlere internetten nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağım. Çoğu insan günümüz çağının en çok kullanılan internetin yardımıyla oturduğu yerden para kazanmak ister. Lakin bunu çok fazla kişi  burada  başarılı olamaz. İnterette forumlar üzerinden paylaşım yapan kullanıcıların birkaç yüz,bin dolar kazandığına tanık olmuş olabilirsiniz.
Burada aklımıza gelen ilk soru ‘’internetten para kazanabiliyoruz fakat nasıl?’’ İnternetten para kazanmanın bir hayli yolu bulunmakta. Lakin bunun üzerinden sabit bir gelir ele geçirmek için fazlasıyla gayret sarf etmemiz gerekiyor. Söz gelimi; bir blog açtım ve Google reklamlarını siteme yerleştirdim. Bu internetten para kazanmak için atılmış güzel bir adımdır ancak yüksek tutar para kazanmak için yeterli değildir. Artık yavaş yavaş para kazanmanın yollarını anlatmaya geçiyorum.
İnternetten para kazanmanın birinci yolu websitesi kurup içerisine reklam almaktır. Birçok reklam şirketleri bulunmakta. Google Adsense bunların başında gelen sistemdir. O vakit bir web sitesi kurduğumuzu düşünüyoruz ve içerisine reklam alıyoruz. Eee peki nasıl para kazanacağım?
Tıklama başına ödeme sistemi
Temel anlamda yapmanız koşul olan şey oldukça kolay. Sisteme kayıt olup size verilecek olan kodları kendi sayfanıza yapıştırmanız yeterli. Sistem site ile ilgili resim ve videoları gösterecek. Siteniz üzerinden tıklanacak her reklam karşılığında da para kazanacaksınız.
Tıklama başına ödeme sisteminden fazla para kazanabilmek için sitenize genel ziyaretçinin fazla olması ve daha ehemmiyetlisi ‘’tıklanma/gösterme oranı’’ ‘’tbm(tıklama başına fiyat)’’ ilgilidir. Demek istediğim site trafiğiniz ne kadar çok olursa kazanacağınız meblağ fazlalaşacaktır.
Tıklanma oranınızın artması site tasarımı ve muhtevalarıyla yani içeriğiyle doğru orantılıdır. Deneyime göre iyi tasarımlı internet sitesine koyulan düzgün reklamlar tıklanmayı artıracak ve size gelir olarak dönecektir. Şayet bir kullanıcı sitenize arama motorları üzerinden geliyorsa reklamlarınıza tıklama ihtimalini artıracak. Sizin nasıl bir kelime aratıp benim web siteme girdiğiniz gibi…
Peki bu reklam zımbırtılarına örnekler verebilir misiniz?
1.Google Adsense
2.AdCash
3.AdHood
4.Clicksor
5.Adnow vb… artırılabilecek şekildedir.

CPM modeli

Peki bu reklam modeli nasıl işler onu öğrenelim. CPM(Cost per Mille) modeli fazlasıyla yaygın olarak kullanılmakta. Bu sistemde her 1000 görüntülenme başına bir maliyet çıkarılıyor. 500.000 reklam görüntülenmesine 0,5$’lık reklamın size kazancı 250$ olacaktır. Bu sistemde en belirleyici öge reklam tipi ve sayfadaki yeri. Şayet görüntülenme sayısının fazla olacağını düşündüğünüz site açıyorsanız bu sistemi kullanabilirsiniz. Mesela; forumlar, dergi siteleri, haber siteleri…
Artık internetten web sitesi kurarak 2 model üzerinden nasıl para kazanabileceğimizi öğrenmiş olduk. Bir sonraki yazıda ise ‘’internetten nasıl para kazanırım?’’ sorusuna vereceğimiz cevaplar değişecek, değişik yolları öğreneceğiz.

Yeni yöntem için tıkla

4 YORUMLAR

  1. @Erol Apaydın Ekim ayında yorum yapmışsınız, keşke bugünlerde kazanıp kazanamadığınız hakkında cevap yazsanız 🙂

    Bu arada içerik gayet kaliteli ancak yazım hatalarının düzeltilmesini tavsiye ederim. Arama motorları buna önem veriyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here