PAYLAŞ

Ya tartıştığınız eşinize kendinizi affettirmek ya sizi gerecek bir sunum ya da patronunuzla önemli bir konuyu konuşmak için hazırlanıyor olan zihninizin sizin için bu süreçte vereceği akıldan faydalanacağınız yöntem ile profesyonel bir iletişim kurabileceksiniz.

  • Yaşayacağınız bütün olaylar ve yapacağınız her şeyin olacağı gelecekte bir  vakit aralığı hayal edin. Bu vakit aralığının yaşamak üzere olduğunuz tecrübeye karşılık bir nokta bulundurmasını sağlayın.
  • Artık kendinizi zihnen o olaydan sonraki vakte götürün. Olayın çoktan gerçekleştiğini hayal edin. Kendinizi olayla alakalı ayrıntıları anımsadığınız bir ruh haline sokun.
  • Artık her şeyi zarif ve naturel bir biçimde söylediğinize ve size yanıt veren dinleyici kitlesine sahip olduğunuza göre nasıl HİSSETTİĞİNİZİN farkına varın.
  • Artık mükemmel bir iş başarıp aynen istediğiniz gibi bir iletişim kurduğunuza göre bunun zihninizde nasıl GÖRÜNDÜĞÜNE bakın. Yüzünüzde gülümseme ve ne kadar görkemli olduğunuzla alakalı heyecanınızı görüyor musunuz?
  • Bu olaydan sonra kendi kendinizle konuşurken bunun kulağa nasıl geldiğini fark edin. İç sesinizin, “Vay be!” “Çok kolaydı” ya da “Kendimle gurur duyuyorum” dediğini duyuyor musunuz? Eşinizin “Evet, nasıl hissettiğini anlıyorum” dediğini veya alkış seslerini duyuyor musunuz? Cevabınız EVET ise doğru yolda ilerliyorsunuz.
  • Gözünüzde canlandırdığınız gelecek anına bakışlarını dahil ediniz. Güzel konuşmanızın bir sonucu olarak onların nasıl hissettiğini, sizinle ilgili dediklerini ve daha fazlasını duymak istediklerinizin farkına varın. İlham verici sözlerinize karşılık başkalarının size nasıl cevaplar verdiğini düşünerek kendinizi mutlu edin.
  • Peki, deneyimlerinizin nasıl yolda ilerlediğine dair inancınız ne derecede? Şimdi kendinizi güvenli ve ilginç bir kişi olarak görüyor musunuz? Kendinizle ilgili yeni şeylerin, akıcı ve ikna edici bir şekilde konuştuğunuzun farkında mısınız? Muhteşem bir iş çıkardığınız için kendinize kutlama yaparken rahat mısınız? O zaman ileride kendinizi fevkalade iletişim kuran birisi olarak görüyor olmalısınız?

Kendinizi profesyonel bir iletişimci olarak görmek için ne kadar vakit harcarsanız , en yaratıcı konuşmayı ve içten konuşmayı başarabileceksiniz. Demek istiyorum ki; Duyma, Görme, Hissetme ve İnanma istediğinizin oranı ne kadar yüksek derecede olursa en etkili konuşmayı yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here