PAYLAŞ

İnternet dünyasının şu zamana kadar gelmiş en popüler açık dizin sitesi DMOZ kendi sitesinde “14 Mart 2017 tarihinden itibaren artık mevcut olmayacaktır” mesajını paylaştı.

Açık dizin sitesi DMOZ’un 1.031.719 kategorisi, 91928 editörü ve 3.861.109 bulunmakta.

DMOZ nedir?

Open Directory Project (ODP) ya da türkçesi Açık Dizin Projesi, internette bulunan sitelerin kategoriler şeklinde sınıflandırarak, edötörlerin inceleyerek doğru kategoriye kayıt ettiği bir web sitesi dizini. Kaliteli sitelerin olduğu dizinde, yasal olmayan siteler barındırılmaz.

Her site kuranın DMOZ’a sitesini eklettirip, sağlam içerikli sitesi olduğunu göstermek için çaba sarf ettiği bu açık dizin sitenin editörleri ile başları beladaydı.

Son zamanlarda site sahiplerinin DMOZ’a başvuru yaptıktan sonra geri dönüş aldıkları maillerde, editörlerin kendilerine belli bir meblağ karşılığın da , sitelerini kayıt edeceklerini söyleyerek suistimal de bulunuyorlardı. Böyle yaparak fazlasıyla tepki çekiyordu haliyle. Site sahiplerinin DMOZ’a bu kadar önem verip, sitelerinin kayıt edilmesi için yarış halinde olması bu açık dizin sitenin popülerliğini ortaya koyuyor. Lakin bu olanlardan sonra bir çok kullanıcı DMOZ’un bu ihmalkarlığına karşın artık antipati duymaya başladı. Şu anda ne için kapandığı hakkında bir bilgimiz bulunmasa da 14 Marttan sonra aramızda göremeyeceğimiz için hem seviniyorum hem üzülüyorum. İnsanların sitesini kayıt ettirmek için yarıştığı bir dizin sitesinin, editörlerin sırf para için hakkı olmayan siteleri eklemesiyle zaten bir çöp yığınına dönüştüğü yerde pek kalite kokmayacak. Boşverin iyi oldu iyi 🙂 Yakında daha güzel atılımlarla daha kaliteli açık dizin siteleri ortaya çıkacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here